Chronická myeloidní leukémie (CML) je vzácné maligní onemocnění, způsobené poruchou kmenových buněk kostní dřeně, které se projevuje neregulovaným růstem bílých krvinek (z řečtiny leukos = bílý). Zdravá kostní dřeň je postupně vytlačována. Pokles tvorby zdravých krevních buněk vede v dlouhodobém měřítku ke zhroucení hematopoetického systému.
Chronická myeloidní leukemie (CML) je zapříčiněna genetickou změnou bílých krvinek. Tato změna vede k nekontrolovatelnému množení bílých krvinek (leukocytóze), které je vysoce typické pro CML.
Mezi hlavní rizikové faktory, které mohou vést k rozvoji tohoto onemocnění, patří ionizující záření, chemické sloučeniny, jako je např. benzen, a určité léky, např. chemoterapeutika a imunosupresiva. CML patří do skupiny vzácných onemocnění; jsou u něj identifikovány jeden či dva nové případy na 100.000 obyvatel. Onemocnění je poprvé diagnostikováno zpravidla mezi 50. a 60. rokem věku.
Počátek onemocnění je provázen celkovými a nespecifickými příznaky, jako jsou únava, letargie, noční pocení, úbytek hmotnosti a horečka. S pokračující progresí onemocnění dochází ke zvětšení jater a sleziny, což je spojeno se vznikem tlaku v horní části břišní dutiny.
S rostoucím počtem leukocytů a klesající schopností kostní dřeně produkovat normální krevní buňky se zhoršuje celkový pocit pohody pacienta. Přetrvávající horečka a zhoršení krevního obrazu jsou známkou progrese onemocnění. Při pokračující progresi se může onemocnění vyvinout do akutní, život ohrožující fáze.