Kopfbereich

Nacházíte se zde:

Hematoonkologická


Lékařský obor hematologie se zabývá benigními a maligními formami krevních onemocnění, zatímco obor onkologie se zabývá zhoubnými nádorovými onemocněními (rakovinou). AOP Orphan se zaměřuje zejména na myeloproliferativní poruchy. Tato skupina poruch kostní dřeně je charakterizována autonomní proliferací krevních progenitorových buněk. Za normálních okolností činí počet krevních destiček 150 až 450 tisíc v 1 µl krve. Tato hodnota se u pacientů s ET může zvýšit na více než jeden milion krevních destiček v 1 µl krve. 

Esenciální trombocytemie

Esenciální trombocytemie je porucha kostní dřeně, charakterizovaná čistou nadprodukcí krevních destiček (trombocytů). Nadměrná produkce krevních destiček může vést ke zvýšení rizika vzniku krevních sraženin (trombů) a krvácení.

pokračujte na Esenciální trombocytemie

Polycytemie vera

Polycytemie vera (PV) je vzácné onemocnění krvetvorných buněk v kostní dřeni, vedoucí primárně k chronickému zvýšení počtu červených krvinek (erytrocytů), a tím ke snížení tekutosti krve.

pokračujte na Polycytemie vera

Primární myelofibróza

Primární myelofibróza je porucha kostní dřeně a je v současnosti klasifikována jako myeloproliferativní onemocnění, u něhož proliferace abnormálního typu kmenových buněk kostní dřeně vede k fibróze, nebo k nahrazení kostní dřeně kolagenní pojivovou tkání. To znamená, že anémie nebo leukopenie je často sekundárním nebo přidruženým onemocněním.

pokračujte na Primární myelofibróza

Chronická myelogenní leukemie

Chronická myelogenní leukemie (CML) je rakovina bílých krvinek. Jde o formu leukemie, která je charakterizována zvýšeným a neregulovaným růstem převážně myeloidních buněk v kostní dřeni a hromaděním těchto buněk v krvi.

pokračujte na Chronická myelogenní leukemie